Jag får variera mig i senare inlägg, idag går det inte att uppmärksamma något annat än Sara Danius avgång som Svenska Akademiens ständige sekreterare. Tydligt att vi har en bit kvar till jämställdhet i svenska samhället, även om vi i många delar gudskelov har kommit längre än de Aderton.
https://twitter.com/hanne_kjoller/status/984494975370088448
Sara Danius lämnar, den första kvinnan som valts till ständig sekreterare tvingas bort pågrund av övergrepp och en tystnadskultur som byggts upp av män som håller varandra om ryggen. Samma män som nu får sitta kvar medan Danius avgår. Patriakatjävel
— Anna Rantala Bonnier (@annarbonnier) April 12, 2018
En man är gift med en ledamot. Han driver en kulturklubb med högt anseende – som fått bidrag av akademin. Med hjälp av detta har han våldtagit och trakasserat. Akademin har vetat men blundat. Drygt halva ville inte rösta ut ledamoten. Falanger skapades. Danius fick skulden.
— Emanuel Karlsten (@emanuelkarlsten) April 12, 2018
Lämna ett svar